PONOVO NA LISTAMA Kad si zastupnik onda i porodičnu firmu ide: Unosni poslovi za Telefongradnju “bivšeg direktora” Mirze Čelika

Preporučujemo

Mirza Čelik, aktuelni je zastupnik i Šef kluba SDA u Skupštini Kantona Sarajevo, a njegovo ime nalazi se i na kandidatskoj listi ove stranke za oktobarske izbore.

Čelik se probio na visoko, treće mjesto liste u borbi za još jedan manadat u Kantonalnoj skupštini.  On je samo jedan iz plejade „SDA udarnika“ koji imaju posla sa tužilačkim i policijskim organima, a obilato su nagrađeni od matične stranke.

- -

U februaru ove godine priveden je u akciji „Zadruga“. Iako je tvrdio da uopće nije priveden, iz Tužilaštva Kantona Sarajevo tada je potvrđeno da je saslušan u svojstvu osumnjičenog za pranje novca, te da je pušten da se brani sa slobode.

Ono što je istina u njegovoj tadašnjoj izjavi jeste da on nije ( barem ne na papiru) odgovorna osoba u vlastitoj firmi „Telefongradnja“.

Firmu koju je osnovao njegov otac Rasim, a on bio njen direktor što je ostalo zabilježeno u sudskim registrima, formalno je napustio kada je 2014. godine izabran za skupštinskog zastupnika.

- -

Biće da je zato što više nije bio direktor, već je samo indirektno utjecao na dobijanje poslova, ali „Telefongradnju“, koja je do tada godinama dobijala unosne poslove od BH Telecoma, krenulo je i sa javnim preduzećima u Kantonu Sarajevo, kao nikada do tada. To što je Mirza Čelik, svih ovih godina zastupničkog mandata bio u direktnom sukobu interesa, nikom ništa. Sa pozicije skupštinskog zastupnika je imao mogućnost da utječe na to da privatna firma, čiji je  vlasnik njegov otac Rasim Čelik, a direktor izvjesni Edin Prljača, prođe na tenderima u javnim kompanijama.

Tako je već u 2015. godini, od KJKP „Park“ ova firma naplatila skoro 300.000 KM, na ime održavanja javne rasvjete na području Kantona Sarajevo. Iako KJKP „Park“ nema kapacitete za održavanje javne rasvjete, Vlada KS im godinama uredno dodjeljuje poslove, a onda oni traže „najpovoljnije“ podizvođače.

Možda i ne bi bio problem jer je „Park“ firma u vlasništvu Kantona pa i neka dobije taj posao, ali podizvođači koji su „najbolji“ na tenderima također se uopće ne bave poslovima vezanim za javnu rasvjetu!?

Jedan od njih je i Čelikova „Telefongradnja“ koja je registrirana za obavljanje sljedećih djelatnosti: projektovanje i izvođenje radova iz oblasti telekomunikacija i informatike, niskogradnja, izgradnja telefonskoh mreža, optičkih spojnih puteva i izradom projektne dokumentacije.

Jedan od tendera je čak i oboren samo zato što je od Čelikove (greška, firme njegovog oca) bolju ponudu dala jedna tuzlanska kompanija koja se bavi upravo poslovima održavanja javne rasvjete.

Primjera radi, u Banja Luci se održavanjem javne rasvjete bave firme specijalizirane za tu oblast – “Mig elektro” iz Mrkonjić Grada, “Elektroobnova”, “ABC solutions”.

U Sarajevu to rade firme koje nemaju ama baš nikakve veze za javnom rasvjetom, ali je zato “najreferentnija” ona s kojom je direktno povezan zastupnik SDA.

Još je tu unosnih poslova porodice Čelik u Kantonu Sarajevo. Tako je prema pisanju Žurnala, 27. maja 2015. godine, firma Telefongradnja, potpisala ugovor sa JP „Vodovod i kanalizacija“. Telefongradnja se obavezala ViK-u da će za 61 hiljadu maraka, „ saobraćajnice na području Općine Stari Grad dovesti u prvobitno stanje“.

Istog dana, porodična firma Čelikovih dobija još četiri ugovora od ViK-a. „Dovođenje u red saobraćajnica na području Općine Centar“ koštalo 60 hiljada maraka, isti posao u Novom Sarajevu vrijedio je 61 hiljadu, saobraćajnice na Ilidži su koštale 30 hiljada, a u Vogošći 25 hiljada maraka. U jednom danu, firma kojom je rukovodio kantonalni zastupnik od kantonalnog javnog preduzeća dobila je poslove vrijedne 237 hiljada maraka. A onda je uslijedila pauza.

U avgustu 2016. godine, Telefongradnja od ViK-a dobija poslove vrijedne 68 hiljada maraka. I to za „dovođenje saobraćajnica u prvobitno stanje na području Općine Novi Grad“. Mjesec kasnije potpisan je novi ugovor. Opet je posrijedi „uređenje saobraćajnica u Novom Gradu“. Cijena 68 hiljada maraka. 

U novembru 2016. godine Telefongradnja je na području Općne Novo Sarajevo „dovodila saobraćajnice u prvobitno stanje“. Naručilac poslova JP Vodovod i kanalizacija, a vrijednost poslova 58 hiljada maraka. Petnaest dana poslije ViK i Telefongradnja potpisuju identičan ugovor. Nakon novogodišnjih praznika, Telefongradnja je ponovo u pogonu.

Za „dovođenje u red saobraćajnica“ na području Općine Novi Grad, ViK im je platio 45 hiljada marka. Ugovor potpisan 19. januara 2017. godine. Sedmicu kasnije, ViK i Telefongradnja potpisuju nova četiri ugovora. Poslovi isti, a ukupna vrijednost iznosila je oko 50 hiljada maraka. Ipak, na posljednjem, julskom tenderu u ViK-u Telefongradnja nije imala sreće. Bili su tek drugorangirani. Ali to je već posljedica nesuglasica u SDA.

JEDAN DIO UNOSNIH POSLOVA KOJE JE DOBILA ČELIKOVA FIRMA MOŽETE PROČITATI OVDJE

Osim “Parka” i ViK-a, porodici zastupnika Mirze Čelika, glavni izvor prihoda do prije nekoliko godina dolazio je i iz još jedne javne kompanije – BH Telecom.

Na službenoj stranici Telefongradnje navodi se da je porodica Čelik u periodu od 2003. do 2009. godine od BH Telecoma zaradila više od 3,6 miliona KM. Druge reference se, zanimljivo je, ne navode.

Prije nego je došao u Skupštinu KS, SDA je Mirzu Čelika 2010. imenovala za predsjednika Skupštine KJKP Toplane, a tri godine poslije došao je za predsjednika Skupštine KJKP Tržnice-pijace.

(E.L.)

Najnovije

Hapšenje u Višegradu, pronađena plantaža marihuane

Plantaža marihuane pronađena je na području Višegrada odakle je policija oduzela 43 saksije sa stabljikama kanabisa i više od...