Ruanda: Pronađena masovna grobnica u kojoj bi moglo biti 30.000 tijela

Preporučujemo

Brana u dolini za koju vlasti u Ruandi kažu da bi mogla skrivati oko 30.000 tijela, otkrivena je više od četvrt vijeka nakon genocida u kojem je ubijeno najmanje 800.000 etničkih Tutsa i Hutusa koji su ih pokušali zaštititi.

Otkriće se naziva najznačajnijim u godini, a 50 tijela do sada je ekshumirano unatoč mjerama u cilju suzbijanja širenja koronavirusa.

- -

Ruanda u utorak obilježava 26. godišnjicu genocida, ali zbog mjera u zemlji, obilježavanje će se pratiti putem televizije zbog zabrana okupljanja.

Priča o brani u dolini i tijelima koja su tamo skrivena, pojavila se kako su mnogi osuđeni za genocid pušteni iz zatvora nakon što su izdržali kazne i dali nove informacije o masovnim grobnicama. Ostale informacije došle su od obližnjih stanovnika.

Naphtal Ahishakiye, izvršni sekretar organizacije preživjelih genocida Ibuka, kazao je da se suočavaju sa izazovom jer se u brani nalazi voda.

Vlasti su rekle da je brana iskopana godinama prije genocida kako bi se osigurala voda za uzgoj riže.

- -

Ekshumacija tijela tokom pandemije koronavirusa veoma je izazovna jer se ljudi ne mogu okupiti, rekao je Ahishakiye, i dodao:

– Ali trudimo se kako bismo mrtvima omogućili dostojanstven ukop.

Stanovnici Ruande su pred očima svjetske javnosti bili suočeni s jednim od najokrutnijih genocida u historiji, a Ujedinjene nacije (UN) su 7. april proglasile “Danom sjećanja na žrtve genocida u Ruandi”.

Dok danas još uvijek traje potraga za pravdom i kažnjavanjem odgovornih za genocid, svjetska javnost i stanovnici Ruande ne zaboravljaju kolonijalnu Belgiju koja je potpaljivala etnički nacionalizam u ovoj zemlji, UN koji nije intervenisao, ali isto tako ne zaboravljaju ni Francusku i Sjedinjene Američke Države (SAD).

Preživjele žrtve genocida u Ruandi počele su tražiti pravdu na Međunarodnom sudu za ratne zločine počinjene na području Ruande (ICTR), a osim toga su aplicirali i na sudovima u Belgiji i Francuskoj. Na ICTR-u su procesuirane 93 osobe, od kojih je 62 proglašeno krivim.

Anadolija

Najnovije

Nastavlja se kriza među javnim servisima: FTV otišao korak dalje i podnio krivičnu prijavu protiv BHRT-a

Advokati Federalne televizije Nina Kisića i Goran Dragović izjavili su kako je ovaj javni servis podnio krivične prijave protiv...