Ruanda se sjeća Srebrenice: Ne damo da vaša priča bude zaboravljena!

Preporučujemo

Govoreći iz Memorijala, koji u svojoj izložbi, koju svake godine posjete hiljade učenika i posjetilaca, obuhvata i segment o Srebrenici, Ruanđani su preživjelima Srebrenice poslali slijedeću poruku:

”Danas se sjećamo genocida u Srebrenici koji se dogodio samo godinu dana nakon što smo mi preživjeli genocid protiv Tutsija u Ruandi. Sjećamo se više od osam hiljada muslimana koji su ubijeni samo zbog toga ko su bili. Sjećamo se onih koji su preživjeli – i stojimo uz vas. Sjećamo se da je negiranje završna faza genocida, i kada pričamo svoju priču, ne damo da vaša priča bude zaboravljena. Sjećamo se vaše patnje ovdje u Memorijalu genocida u Kigaliju i podsjećamo naše posjetioce da se i oni trebaju sjećati, jer oni koji zaborave pouke iz prošlosti su osuđeni na to da ih ponove.

Sjećajući se danas s vama, ohrabrujemo vas da budete jaki. Iako smo udaljeni jedni od drugih, iskustvo koje smo podijelili, nas ujedinjuje. Vi ste naše sestre i braća; uvijek ćete biti u našim srcima. Odajući počast i sjećajući se izgubljenih, zajedno možemo obrazovati buduće generacije, radeći s vama na tome da ovaj svijet bude pravedno i mirno mjesto za svu našu djecu. Kwibuka. Sjeti se”.

- -

Nevladina organizacija Aegis Trust iz Velike Britanije, koja se bavi prevencijom genocida, vodi Memorijal u ime Nacionalne komisije Ruande za borbu protiv genocida. Aegis Trust, koji su 2001. godine osnovala braća Stephen i James Smith, razvio je ekspertizu kako da pomogne pred i postgenocidnim društvima kako da razviju otpornost prema budućim prijetnjama, radeći u državama kao što su Ruanda i Centralnoafrička Republika.

Govoreći iz Velike Britanije, generalni direktor Aegis Trusta, dr. James Smith, poručio je: ”Posmatrajući genocid protiv Tutsija u Ruandi i genocid u Srebrenici – ne zaboravljajući koncentracione logore u Prijedoru i Hercegovini, masakre u Zvorniku, Višegradu, Bijeljini i mnogim drugim mjestima, ili kampove za silovanje u Foči – bilo nam je veoma jasno da pouke holokausta nisu naučene”.

Dr. James Smith će 19. jula u okviru javnog webinara okupiti preživjele genocida iz Ruande i Bosne i Hercegovine, koji imaju vodeće uloge u memorijalima u Kigaliju i u Srebrenici. Oni će podijeliti svoja iskustva, razmotriti naslijeđe genocida u svojim zemljama i razgovarati o tome, koje pouke se moraju primijeniti danas.

Registracija za webinar, koji nosi naziv ”From Kigali to Srebrenica”, je već moguća na linku.

Izvor: Index.ba/Klix

Najnovije

Uredba Vlade FBiH o pomoći radnicima u iznosu do 2.520 KM: Privatnici bili “škrti”, mjera bi mogla biti produžena

Prošlo je skoro pet mjeseci od donošenja Uredbe Vlade Federacije Bosne i Hercegovine kojom se omogućava poslodavcima da izvrše...