‘Sarajevska Abeceda’ za djecu bh. dijaspore, povezuje slova i objekte u gradu

Preporučujemo

Sarajka s prebivalištem u Londonu, doktorica arhitekture i profesorica na Architectural Association School of Architecture u Londonu Nerma Prnjavorac-Cridge autorica je ‘Sarajevske Abecede’, publikacije-bojanke koja na interesantan način povezuje slova i značajnije objekte u Sarajevu.

Ideja je da djeca, kroz igru i bojenje, nauče abecedu, ali i nazive važnijih objekata u bh. glavnom gradu i kako izgledaju.

- -

– ‘Abecedu’ sam počela crtati kad sam se uvjerila da su sadržaji u knjigama za dopunsku nastavu učenika u bh. dijaspori zastarjeli, kaskaju za sistemom školovanja naše djece koja pohađaju osnovno obrazovanje u školama gdje žive.

Skoro svi koji su vidjeli još dok sam crtala bili su oduševljeni, pitali su gdje se može nabaviti. Posebno me iznenadilo da su i stariji ljudi, čak i oni koji ne govore naš jezik zainteresirani, žele bojiti. Imam podršku bh. Ambasade u Londonu, obećali su mi i promociju – kaže autorica.

Ta publikacija nastala je prvo kao pomoć Nerminoj kćerki Marleni da ‘lakše nauči naše pismo i jezik’. Potom je taj kućni projekt autorica podijelila sa ostalom djecom u dijaspori, koja imaju iste probleme.

Autorica kaže da joj je rad na toj publikaciji pomogao da se lakše nosi i sa emocijama, da kroz crteže pretoči dio ljubavi i boli prema domovini, gradu i ocu koji je tada bio teško bolestan.

- -

‘Abeceda’ je izdana u Velikoj Britaniji u septembru, preko Grosvenor House Ltd. Uskoro bi trebalo da bude u prodaji, u knjižari ‘Buybook’ u Sarajevu. Osim edukativne namjere, bojanka će pomoći i u očuvanju čovjekove okoline u Sarajevu.

– Dodatna inicijativa potekla je od moje kćerke. Tako je nastala ideja da povežem ‘Abecedu’ s čišćenjem okoline i sadnjom drveća. Sa Lukom Kasitzaom iz GreenStyle Solutions d.o.o surađujem na inicijativi sadnje drveća i čišćenja javnog prostora u Sarajevu i čitavoj BiH – pojasnila je.

Autorica Prnjavorac-Cridge pri kraju je izrade i publikacije ‘Azbuka’, zgrade su iste samo su slova i redoslijed promijenjeni.

– Djeca treba da uče oba pisma, jer je to bitno za opće obrazovanje. Poslije ‘Azbuke’ planiram crtati i London Alphabet (moj ‘usvojeni’ grad), koji će kombinirati englesku abecedu i zgrade u Londonu – naglasila je.

Dodaje da je primjerke bojanke ‘Abeceda’ poklonila djeci prijatelja u Sarajevu. Njihovi roditelji, kaže, sad moraju djecu voditi od zgrade do zgrade da bi djeca mogla što bolje obojiti. Primjerke ‘Abecede’ poklonila je i za štićenika Doma za nezbrinutu djecu ‘Bjelave’ u Sarajevu te polaznike bh. dopunskih škola u Londonu i Birminghamu.

Nerma Prnjavorac-Cridge došla je u Veliku Britaniju 1992. godine, kao izbjeglica. U Sarajevu je završila osnovnu školu i Drugu gimnaziju, upisala arhitekturu u Birminghamu, pa postdiplomski studij i doktorat završila u Londonu 2011. godine. Na arhitektonskom fakultetu, Architectural Association School of Architecture u Londonu i na još nekoliko fakulteta predaje Interior Design. Radila je za brojne arhitektonske firme, uključujući Art2architecture i Thomas Heatherwick.

– Rad na univerzitetu omogućava mi da se usporedo bavim umjetnošću i crtanjem, kroz moju agenciju (www.drawingagency.co.uk). Planiram još proizvoda (cekere, majice, kuhinjske krpe, drvene kockice-igra), već su dizajnirani i čekaju na proizvođača u Sarajevu. Moja motivacija nikad nije bila lični profit, nego želja da ljubav prema gradu i materinjem jeziku pretvorim u nešto kreativno i pozitivno – naglasila je ona, prenosi agencija Bhdinfodesk iz Birminghama.

Njen suprug je Škot iz Glasgowa, za kojeg kaže da mnogo voli Bosnu i Hercegovinu, naročito Sarajevo i Sarajevo Film Festival (SFF).

Najnovije

Nogometni savez BiH ponovo kaznio klubove, najgore je prošlo Sarajevo

Disciplinska komisija Nogometnog saveza BiH je na sjednici razmatrala prijave Komiteta za takmičenje za pokretanje disciplinskih postupaka zbog prekršaja...