Međutim, ogroman problem je nastupio jer su mnogi od njih koverte sa glasačkim materijalima dobili tek nakon 15. novembra, iako se pošta šalje 45 dana prije dana održavanja izbora.

- -

Nije problem samo što ti ljudi uopće ne mogu glasati jer je pošta zakasnila. Problem bi bio i da su na vrijeme dobili koverte sa glasačkim materijalom, s obzirom na to da glasački listići nisu uopće za Srebrenicu.

Tako je Ajnija Hakić, koja živi u Sjedinjenim Američkim Državama, i uredno se na vrijeme prijavila za glasanje putem pošte, svoju kovertu sa glasačkim materijalom dobila tek jučer, 19. novembra, četiri dana nakon što su održani izbori.

I ne samo to. Njeni glasački listići bili su za Općinu Srbac, Republika Srpska, a ne za Srebrenicu.

– Inicijativa “Moja adresa: Srebrenica” uputila je žalbu Sudu BiH za 132 osobe iz Srebrenice koje su se registrovale za glasanje iz dijaspore, a čije su prijave bile odbijene. Pet žalbi je odbijeno zbog nevažećih dokumenata. Među odbijenima nije Ajnija Hakić, koja je u junu poslala svoj PRP-1 obrazac i čiju je prijavu CIK prvobitno odbio. Njena žalba je uvažena te je dobila glasački materijal, ali četiri dana nakon održanih izbora – pojašnjava za Faktor Alija Tabaković, kandidat probosanskih snaga za načelnika Srebrenice.

- -

Mujo Duraković koji živi u Australiji, glasački materijal je dobio prije dva dana, a u koverti su bili glasački listići za općinu Gornji Vakuf/Uskoplje.