Trgovci i dalje love u mutnom: Troškovi znatno manji nego u 2022, ostale previsoke cijene hrane

Preporučujemo

Iako su još na snazi odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o ograničavanju visine marži veleprodajnih i maloprodajnih cijena osnovnih životnih namirnica i naftnih derivata, a sve u svrhu zaštite životnog standarda građana, to se baš i ne poštuje u praksi.

Tako je Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUZIP) saopćila da je u prvoj polovini aprila prilikom nadzora u 24 subjekta širom FBiH utvrdila nepravilnosti koje se odnose na maksimalnu visinu marže za pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode.

- -

– Nadzor je vršen u prvoj polovini aprila na osnovu predstavki građana i u redovnoj inspekcijskoj kontroli – saopćeno je iz FUZIP-a podsjetivši da će novčanom kaznom od 1.000 KM do 10.000 KM biti kažnjeno pravno lice koje se ne pridržava propisanih mjera neposredne kontrole cijena, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 250 KM do 2.500 KM.

Ove kazne propisane su Zakonom o kontroli cijena. Da trgovci i dalje love u mutnom i na sve (ne)dozvoljene načine pokušavaju doći do ekstraprofita, dovoljno je uporediti cijene osnovnih životnih namirnica prije ruske agresije na Ukrajinu i danas, uz značajno promijenjene okolnosti. Rat na istoku Evrope, počet 24. februara 2022. godine, izazvao je divljanje cijena goriva, pšenice, suncokreta, transporta…, na globalnom tržištu. To je imalo, logično, posljedice i na BiH.

Tako se litar mlijeka sa 2,8 mliječne masti u januaru 2022. mogao kupiti i za 1,2 KM, a danas ga je nemoguće naći ispod dvije KM. Identična je situacija kada je u pitanju i kilogram šećera.

Kilogram brašna tip 400 bio je nešto više od jednu KM, a sada je najjeftiniji 1,75 KM. Polubijeli hljeb od 400 grama košta 1,7 KM, a početkom marta 2022. bio je jednu KM. Prije godinu litar jestivog ulja je dostigao čak 5,7 KM, u međuvremenu je cijena značajno pala, sada je oko 3,5 KM, što je bila i prije ruske agresije.

- -

Gorivo, faktor koji u ogromnoj mjeri utječe na cijenu osnovnih životnih namirnica, u junu prošle godine dostiglo je cijenu od 3,5 KM pa i više po litru. Zbog toga su, između ostalog, drastično poskupjele i taksi usluge.

Polovinom prošle godine bio je donekle razumljiv rast cijena osnovnih životnih namirnica, ali se to nastavilo i kada su se globalne okolnosti promijenile, naivno smo mislili, u pozitivnom smislu.

Cijene goriva, pšenice, suncokreta…, na globalnom svjetskom tržištu su već mjesecima u konstantnom padu. I transport je jeftiniji danas nego što je to bio u, recimo, julu prošle godine. Litar goriva u FBiH je između 2,5 i 2,8 KM.

Istovremeno, cijena električne energije za poslovne subjekte u FBiH, baš kao i za domaćinstva, nije rasla.

Šta se onda dešava? Vraćamo se na početak priče. Trgovci love u mutnom i ostvaruju ekstraprofit, krše zakon, plaćaju minimalno smiješne kazne koje oni zarade za sedmicu, a inspekcija svakako jednom dođe i ko zna kad će opet. Visok ceh na kraju, kao što je to običaj u BiH, plaćaju građani.

Najnovije

Zbog američkih sankcija SDS ne može na izbore, SNSD može

Ukoliko promijeni ime stranke, SDS će ostati bez članova biračkih odbora, jer, prema amandmanima na Izborni zakon BiH koje...