Tri puta više korisnika javne kuhinje, mnogi nemaju ni struje

Preporučujemo

U javne kuhinje ne dolaze više samo njihovi službeni korisnici već svi oni koji s platom ili penzijom ne mogu osigurati hranu i grijanje

Dok se vode borbe oko toga ko će na koju poziciju u vlasti, političari ne misle o sve većem broju gladnih u BiH. Broj korisnika javnih kuhinja u našoj zemlji se utrostručio. Obroke više ne traže samo oni koji su službeno korisnici socijalne pomoći nego i brojni građani čije plate i penzije ne mogu podmiriti sve mjesečne troškove. No, to nije jedina pomoć koja im je potrebna. Dok je vlast nijema, oni zavise od dobre volje.

- -

Biljana je član javne kuhinje od 2015. godine. Kaže da je primorana da dolazi svaki dan, ne samo zbog skupoće nego činjenice što trenutno nema nikakvih primanja. Čeka penziju, za koju je nedavno i predala papire.

– Šta bih na ovakvoj skupoći bez penzije, bez ičega? Ja sam na kraju konca primorana da dolazim, poručuje Biljana, korisnica javne kuhinje.

Biljana nije sama, živi sa sinom, kome također svaki dan ponese jedan obrok.

– Pošto mi sin ne radi, ja ne radim, onda daj šta daš, dodaje Biljana.

- -

No, Biljana nije jedina. Jasmin je korisnik javne kuhinje u Tuzli otkada ona postoji. Kaže da mu pomoć puno znači. I Jasmin ima porodicu koju mora da prehrani.

– Živim sam sa djecom. Nemam žene, ali nemam ni posla. Nezaposlen, teški bolesnik, poručuje Jasmin, korisnik javne kuhinje u Tuzli.

A sa kanticama, cekerima i kesama dolaze i ostali kojima je pomoć potrebna. Kuhinja “Kruh svetog Ante” hrani svakodnevno oko 400 korisnika.

– Svaki dan dostavljamo obroke na adrese 20 korisnika, imamo ih na Dobrinji oko stotinu, ovdje dvije stotine, u Varešu 95. Mi bismo bili spremni i više primiti ukoliko nam socijalne strukture grada dopuste, priča nam fra Petar Karajica, direktor “Kruha svetog Ante” u Sarajevu.

No, i u kuhinji su svjesni da je građanima potrebno još mnogo toga.

– Svijet najviše traži za lijekove, liječenje i za plaćanje režija, dodaje Karajica.

Da je fra Karajica u pravu, potvrđuje nam još jedna Tuzlanka.

– Nemaš šta naložiti, nemaš ni ćumura ni drva, nemaš struje. Nemam struje od prvog, šta da radim? Ako mi ko da marku, kupim svijeću, priča Tima, korisnica javne kuhinje u Tuzli.

Slična situacija je i u javnoj kuhinji u Mostaru. Na ovom mjestu trenutno broje 354 stalna korisnika. Kažu da više nema pravila ko dolazi.

– Korisnik kuhinje je onaj čovjek koji je u stanju potrebe, odnosno ovaj čovjek koji je danas u nekoj nevolji i koji ima zaista veliku potrebu za pomoći trećeg lica, koji ima potrebu za hranom i komadom hljeba koji svakodnevno dobije, kaže Alen Kajtaz iz Crvenog križa u Mostaru.

Dodatni problem je skupoća koja je zavladala. Mostarci smatraju da je sve u rukama institucija i vlasti, pogotovo kada su u pitanju cijene.

– Stvarno je za mene apsurd da je u nas hrana skuplja nego u Njemačkoj, čak su i komunikacije skuplje ili neke uslužne djelatnosti nego vani. To je po meni nezamislivo. Neko tu nastoji dobro profitirati i uistinu profitira, poručuje fra Petar Karajica, direktor “Kruha svetog Ante”.

A dok neki profitiraju, sve je više gladnih. Smatraju da je kuhinja najbolja pomoć koja se može pružiti korisniku.

– Ono što bih preporučio za sve kuhinje – da se napravi jedinstveni jelovnik u cijeloj BiH, da se napravi jedinstveni kriterij za cijelu zemlju, jedinstveni cjenovnik za jedan obrok, kaže Alen Kajtaz iz Crvenog križa Mostar.

Jedan od načina rješavanja ovog problema možda je otvaranje trgovina u kojima ljudi mogu po povoljnijim cijenama nabaviti prehrambene proizvode uz svoje socijalne kartice.

– I to onu robu koju u radnjama žele otpisati pred kraj isteka roka, dodaje Karajica.

Mnogo je ovakvih ili sličnih priča. Korisnici i uposleni u kuhinjama poručuju da se ne smije dozvoliti da neko danas ostane gladan, a sve više novih lica svakodnevno kuca na vrata.

Najnovije

Američka zvaničnica poslala snažne poruke iz Srebrenice

Liz Allen, podsekretarka za javnu diplomatiju i odnose s javnošću u Ministarstvu vanjskih poslova SAD-a danas je nastavila posjetu...