Turska zvanično uvela sankcije Izraelu zbog Gaze, poznato šta je zabranjeno izvoziti

Preporučujemo

 

Turska je u utorak objavila da ograničava izvoz širokog spektra proizvoda u Izrael sve dok ne proglasi prekid vatre i omogući neprekidan dotok pomoći u Gazu, u značajnoj mjeri nakon šest mjeseci nemilosrdnih izraelskih napada na palestinsku enklavu.

- -

Izrael je rekao da će odgovoriti na mjere, koje uključuju ograničavanje izvoza aluminija, čelika, građevinskih proizvoda, gnojiva i mlaznog goriva, s vlastitim ograničenjima na proizvode iz Turske.

Predsjednik Recep Tayyip Erdogan označio je Izrael kao “terorističku državu”, više puta je pozivao na hitan prekid vatre i optužio ga da je počinio genocid u svojoj vojnoj kampanji u palestinskoj enklavi.

Ankara je podržala korake za suđenje Izraelu za genocid i poslala hiljade tona pomoći za Gazane.

Odnosi između Turske i Izraela godinama su hladni. Trgovinske veze između dvije zemlje i dalje su bile jake u prošlosti, ali su opale od početka sukoba.

- -

Trgovinska ograničenja uslijedila su dan nakon što je ministar vanjskih poslova Hakan Fidan obećao represalije protiv Izraela nakon što je odbio zahtjev Ankare da učestvuje u operaciji ispuštanja pomoći u Gazi, rekavši da će se provoditi “korak po korak” i “bez odlaganja”.

Izvozne mjere je odobrio Erdogan, dodao je Fidan.

“Nastavit ćemo našu podršku dok krvoproliće u Gazi ne prestane i naša palestinska braća ne dođu do slobodne palestinske države sa istočnim Jerusalemom kao glavnim gradom”, rekao je Erdogan u poruci u utorak za Ramazanski bajram.

Ministarstvo trgovine saopćilo je da će se mjere odnositi na izvoz proizvoda iz 54 različite kategorije, uključujući željezo, mermer, čelik, cement, aluminijum, ciglu, đubrivo, građevinsku opremu i proizvode, avio gorivo i drugo.

“Ova odluka će ostati na snazi sve dok Izrael, prema svojim obavezama koje proizilaze iz međunarodnog prava, hitno ne proglasi prekid vatre u Gazi i omogući nesmetan protok dovoljne humanitarne pomoći u Pojas Gaze”, navodi se.

Ministarstvo je saopćilo da Izrael i dalje “flagrantno krši međunarodno pravo i ignoriše brojne pozive međunarodne zajednice na prekid vatre i neprekidnu humanitarnu pomoć”.

Rečeno je da rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a, Generalne skupštine i Vijeća za ljudska prava, pored privremenih odluka o zabrani od 26. januara i 28. marta od strane Međunarodnog suda pravde u Hagu u okviru južnoafričkog slučaja za navodno kršenje Konvencija o genocidu iz 1948. “obavezala je Izrael da postigne prekid vatre”.

Tel Aviv mora, “u punoj saradnji sa UN-om, dozvoliti neprekidno pružanje sve osnovne humanitarne pomoći Palestincima u Pojasu Gaze, uključujući medicinske potrepštine i zdravstvene usluge koje su im potrebne”, dodaje se.

Odgovarajući na mjere, izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz rekao je da je Turska “jednostrano prekršila” trgovinske sporazume s Izraelom.

Katz je ustvrdio da Erdogan “žrtvuje ekonomske interese naroda Turske kako bi podržao Hamas, a mi ćemo odgovoriti istom mjerom”.

Njegovo ministarstvo je saopćilo da će Izrael poduzeti slične korake protiv Turske i da priprema “proširenu listu proizvoda” koje namjerava prestati uvoziti iz zemlje, uključujući građevinske materijale poput čelika i cementa.

Katz je također rekao da je kontaktirao organizacije u SAD-u i zamolio ih da prestanu ulagati u Tursku i da se suzdrže od uvoza turske robe.

Rat je okončao postepeno odmrzavanje tursko-izraelskih odnosa koje je kulminiralo ponovnim imenovanjem ambasadora 2022. godine.

Ubrzo nakon početka sukoba, Erdogan je opozvao ambasadoreAnkare u Tel Avivu i zatražio da se izraelski komandanti i politički lideri sude pred Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu.

Potez od utorka predstavlja prvu značajnu mjeru koju je Ankara preduzela protiv Izraela od početka sukoba.

Posljednjih sedmica vlada se suočila s kritikama zbog nastavka komercijalnih veza s Izraelom.

Ipak, turski zvaničnici su u više navrata naglašavali da su sva državna preduzeća zaustavila bilo kakvu razmjenu i da preostalu trgovinu s Izraelom obavljaju privatne kompanije, većinom u stranom vlasništvu.

Palestina zavisi od Izraela na graničnim prelazima i lukama. Dakle, većina robe iz Turske u Izrael mora proći kroz izraelsku carinu i luke da bi stigla do okupirane Zapadne obale i pojasa Gaze.

Mnogi trgovci i poslovni ljudi tvrde da će palestinska preduzeća biti pogođena ako trgovina između Izraela i Turske bude potpuno prekinuta.

Turska je već prestala da šalje Izraelu bilo kakvu robu koja bi se mogla koristiti u vojne svrhe, saopćilo je Ministarstvo trgovine.

Glavna opozicija Turske, Republikanska narodna partija (CHP) i druge opozicione stranke podržale su odluku o ograničenju izvoza u Izrael. Ali navodi se da mjere nisu otišle dovoljno daleko.

CHP je pozvao na potpuni prekid trgovine s Izraelom, dok su druge strane pozvale vladu da blokira svoj zračni prostor i luke za avione i plovila koji idu prema Izraelu.

Najnovije

UO BHRT: Poslovodni odbor RTVFBiH odbija sve zakonske prijedloge, tražimo hitno rješenje od Vlade FBiH

Upravni odbor Radiotelevizije Bosne i Hercegovine (BHRT) na današnjoj sjednici razmatrao je neriješene probleme oko raspodjele RTV takse koja...