Ustavni sud Federacije BiH dnas je donio odluku kojom su Srbi u Hercegovačko-neretvanskom (HNK), Zapadno-hercegovačkom (ZHK) i Posavskom kantonu (PK) konačno konstitutivni, a srpski jezik i pismo ćirilica ravnopravni sa ostala dva jezika i pismom.
Odlukom su van snage stavljene odredbe kantonalnih ustava HNK, ZHK i PK koje su svojevrmeno osporili federalni premijer Fadil Novalić i trećina poslanika u Skupštini HNK, piše Oslobođenje.
Pomenute kantonalne skupštine imaju rok od pola godine da donseu amandmane na kantonalne ustave i usklade ih sa Ustavom federacije BiH. U međuvremenu primjenjivaće se odredbe ustava FBiH.
– Obaveza kantonalnih skupština je da izmijene svoje ustave i napokon priznaju i ono što je Ustavni sud BiH davno potvrdio, a to je da Ustav BiH u Daytonu takav kakav je potpisan priznao da su svi narodi, bez obzira na njihovu faktičku raspodjeljenost na teritoriji BiH ravnopravni sa punim kapacitetom i svojim identitetom. Da to svi moraju priznati i ne smiju dokazivati da ova država treba biti zasnovana na etnonacionalnom principu po kojem većinski narod na jednoj teritoriji sebe doživljava isključivo kao državotvoran dok faktičke manjine treba da pretvori u nacionalne manjine, rekao je Nedim Ademović, zatupnik podnosioca zahtjeva, između ostalog, nakon čitanja presude.
Ajman Šoše, predsjednik Kluba Bošnjaka u Skupštini HNK-a, zadovoljan je izrečenom presudom: “Kao Klub Bošnjaka zajedno sa kolegicom Vesnom Saradžić iz Kluba Srba davno smo podnijeli inicijativu za izmjenu Ustava zbog neusklađenosti sa Ustavom FBiH u Skupštini, ali kako nismo imali većine u Skupštini odlučili smo se na ovaj zahtjev za ocjenu ustavnosti. Isti zahtjev je podnio i premijer. Objavom ove presude Srbi će zvanično biti konstitutivan narod u HNK-u, a u verziji Ustava na hrvatskom jeziku odrednica “bošnjački jezik” više neće stajati, nego “bosanski jezik” što je vrlo bitno”.
Upitan da bi se mogle desiti opstrukcije od HDZ-a BiH u Skupštini oko donošenja amandmana Šoše je rekao da se do donošenja amandmana primjenjuje Ustav FBiH ali i dodao: “Stanje na terenu baš ne daje za pravo veliki optimizam, ali mislim da će stvari krenuti boljim tokom”.
Vesna Saradžić, koja je i potpredsjednica Skupštine HNK također je zadovoljna presudom Ustavnog suda: “Ovo je velika stvar s obzirom da su ispravljene dirskriminatorske odredbe Ustava HNK-a. Ovo smatram ne samo velikim danom za građane srpske nacionalnosti u HNK, već za sve građane u BiH, ako ima prvne države u HNK onda će je biti u svakom dijelu BiH”.
Ona je dodala da ova presuda konkretno znači da bi sad građani srpske nacionalnosti trebali biti faktor u svemu bitnom u svakodnevnom životu: raspodjele budžeta, zapošljavanja…