Vujanović: Koristeći mobilnu aplikacije za praćenje cijena goriva građani FBiH za godinu uštedjeli 17 miliona KM

Preporučujemo

Federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović iznio je podatak da mobilna aplikacija „FMT FBiH oil info“, koja se koristi za praćenje cijena naftnih derivata na benzinskim pumpama u Federaciji BiH, trenutno ima više od 100.000 korisnika za Android operativni sistem i preko 10.000 korisnika za iOS operativni sistem, što je, kako je ocijenio, impozantan broj.

– Prema podacima iz Informacionog sistema za kontrolu prometa na benzinskim pumpama u Federaciji BiH (IS NKPND) dnevna potrošnja naftnih derivata u 2021. godinu iznosila je cca 2,1 milion litara. Broj registrovanih motornih vozila u Federaciji BiH, prema podacima BIHAMK-a, nešto je manji od 700.000, što sa sigurnošću implicira da svaki sedmi vozač ima instaliranu mobilnu aplikaciju FMT FBiH oil info. Prema tome, ako se 2,1 milion litara podijeli sa sedam, dođemo do iznosa od 300.000 litara prodanog goriva građanima koji su prije kupovine izvršili uvid u mobilnu aplikaciju – kazao je ministar Vujanović.

- -

Istakao je da je raspon cijena po općinama i gradovima u iznosima 0,20 KM, 0,30 KM i više po litru naftnog derivata.

– Kada se taj najniži iznos od 0,20 KM pomnoži sa 300.000 litara, dobije se iznos od 60.000 KM, što predstavlja kumulativnu uštedu za građane FBiH na dnevnoj osnovi. Dnevna ušteda od 60.000 KM pomnožena sa brojem dana u godini, daje iznos od 21,9 miliona KM. Međutim, kako je broj korisnika mobilne aplikacije krajem marta 2021. godine (mjesec koji je prethodio datumu 3.04.2021. godine od kada je na snazi mjera neposredne kontrole cijena u prometovanju naftnih derivata) bio oko 60.000, a sadašnji broj, nakon godinu dana je 110.000, to znači da je prosječan broj korisnika mobilne aplikacije u protekloj godini dana 85.000. Naime, s obzirom da je izračunati prosječni broj korisnika mobilne aplikacije u protekloj godini 85.000, i isti je 77,3 posto od posljednjeg statističkog broja 110.000, dolazimo do podatka da je, u skladu s navedenim izračunom (21,9 miliona x 77,3%), iznos kumulativne uštede za građane Federacije BiH je 16,9 miliona KM, odnosno cca 17 miliona KM – pojasnio je ministar Vujanović.

Također je kazao da su razlozi velikog raspona cijena na benzinskim pumpama, kojih u FBiH trenutno ima 709, prije svega u činjenici da distributeri naftnih derivata imaju različite kanale nabavke, a time i različite uslove nabavke u pogledu dobivanja odgovarajućih popusta na kupljenu količinu. Pored toga, distributeri naftnih derivata imaju različite troškove poslovanja, koje izmiruju iz marže. Za formiranje cijene bitna je i lokacija, odnosno promet pojedine benzinske pumpe, jer pojedine pumpe prodaju jednu cisternu mjesečno, dok neke prodaju jednu cisternu u nekoliko dana, a shodno tome i cijena ovisi o vremenu kada je distributer nabavio to gorivo.

Najnovije

Iz SDP-a isključena tri člana jer su problematizirali utjecaj Damira Hadžića u partiji i tražili odgovornost Vojina Mijatovića

Općinski odbor SDP BiH Novi Grad na čijem je čelu Abel Baltić iz svog članstva isključio je Samira Čajića,...