Index.ba saznaje: Dok “divljaju” cijene hrane Federaciji BiH nedostaje inspektora

Preporučujemo

Uslijed rasta cijena hrane u svijetu zbog rata u Ukrajini osnovni prehrambeni artikli kao što su ulje i brašno, u našoj zemlji poskupili su i do 50 posto. Na žalost, pojedinci ovu krizu iskoristili, te su znatno povećali cijene drugih artikala. Čak šta više, zbog najava da bi brašno zbog nedostatka pšenice u svijetu moglo dodatno poskupiti, kao i ulje za kojim vlada velika potražnja, neki su napravili zalihe ove robe i čekaju najavljena poskupljenja kako bi tražene proizvode izložili.

Federalna uprava za inspekcijske poslove zadnjih nekoliko sedmica povećala je svoje aktivnosti kako bi spriječili gomilanje zaliha radi povećanja i profiti pojedinaca. Kontrolišu se i cijene hrane.

- -

Elmir Ramić, glavni federalni tržišni inspektor po ovlaštenju, kazao je da je evidentirali i značajan broj slučajeva smanjivanja ranije povećanih cijena u FBiH. No, upozorio je kako je još uvijek veliki procenat privrednih subjekata kod kojih se bilježe nepravilnosti. Navodi da se kontinuirano vrše kontrole formiranja cijena osnovnih životnih namirnica i drugih proizvoda s liste od 17 proizvoda obuhvaćenih Odlukom Vlade FBiH. Iako je još uvijek velik procenat privrednih subjekata kod kojih se bilježe nepravilnosti (57 posto), inspektori evidentiraju i značajan broj slučajeva smanjivanja ranije povećanih cijena.

-Osim globalnog povećanja cijena sirovina i proizvoda iz uvoza, poskupljenjima i nestašicama u FBiH, nažalost, doprinosi i prevelika potražnja usljed straha građana od nestašice i poskupljenja, zbog čega i apelujemo na građane da ne gomilaju zalihe i na taj način i sami doprinesu stabilizaciji tržišta, kazao je Ramić.

U pojačanim inspekcijskim nadzorima nad formiranjem cijena i marži shodno odlukama Vlade FBiH, Federalni tržišni inspektorat Federalne uprave za inspekcijske poslove je od početka 2022. godine izvršio 184 inspekcijska nadzora, u kojima je utvrđeno 105 nepravilnosti, što podrazumijeva izdavanje 206 prekršajnih naloga s finansijskim teretom od 230.350 KM.

-Federalna uprava za inspekcijske poslove, putem 11 federalnih inspektorata i Sektora granične inspekcije, vrši poslove inspekcijskog nadzora na području cijele FBiH u okviru iznimno širokih nadležnosti propisanih sa preko 800 zakona i podzakonskih akata. Naši uredi se nalaze na 15 lokacija u FBiH (sjedište Uprave u Sarajevu, regionalni uredi u Tuzli, Zenici i Mostaru, te uredi na 11 graničnih prijelaza i carinskih ispostava). Od ukupno sistematizovanih 298 radnih mjesta, popunjena su 164, od kojih 127 federalnih inspektora (od sistematizovanih 223). Iako zbog širokog obima nadležnosti i poslova Federalna uprava za inspekcijske poslove iskazuje potrebu za omogućavanjem zapošljavanja dodatnog broja inspektora u poslova ovaj organ svake godine bilježi izuzetne rezultate rada u svim inspektoratima – kazali su za Index.ba.

- -

-U kriznim situacijama kao što su COVID pandemija i porast cijena usljed poremećaja na svjetskom tržištu uzrokovanog radom u Ukrajini, pojačava se djelovanje inspekcijskih organa, čiji se prioritetni angažman fokusira na zaštitu zdravlja stanovništva i prava potrošača. U takvim slučajevima, rad svih inspekcijskih organa u FBiH (FUZIP, kantonalnih uprava za inspekcijske poslove i inspekcijskih organa u HNK i SBK) se usmjerava, sinhronizuje i koordinira odlukama izvršnih organa u FBiH, a prevashodno Vlade FBiH, s ciljem postizanja maksimalnih efekata i doprinosa zaštiti javnog i privatnog interesa. Međutim, kao što nažalost svjedočimo tokom dviju recentnih kriza, evidentno je da u situacijama kada dolazi do masovnog kršenja donesenih mjera, i djelovanje inspekcijskih organa ima ograničene domete, s obzirom na ograničen broj inspektora, istakli su iz FUZIP-a.

Najnovije

Uredba Vlade FBiH o pomoći radnicima u iznosu do 2.520 KM: Privatnici bili “škrti”, mjera bi mogla biti produžena

Prošlo je skoro pet mjeseci od donošenja Uredbe Vlade Federacije Bosne i Hercegovine kojom se omogućava poslodavcima da izvrše...