Izvještaj norveških naučnika dokazuje da je koronavirus napravljen u laboratoriji

Preporučujemo

Norveški naučnik Birger Sorensen tvrdi da novi koronavirus SARS-CoV-2 nije prirodnog porijekla. Tvrdnje koautora britansko-norveške studije – objavljene u Quarterly Review of Biophysics – podržavaju bivši šef britanskog MI6-a, Richard Dearlove.

Studija Sorensena i britanskog profesora Angusa Dalgleisha pokazuje da protein koronavirusa iz šiljaka sadrži sekvence za koje se čini da su umjetno umetnute.

- -

Oni također ističu nedostatak mutacije od otkrića, što sugeriše da je već u potpunosti prilagođena ljudima. Istraživanje nastavlja dalje kako bi objasnilk razlog za razvoj Biovacc-19, kandidata za vakcinu za COVID-19, koji je sada u naprednom pretkliničkom razvoju.

Svojstva koja nikada nisu pronađena u prirodi

Sorensen je za NRK rekao da virus ima svojstva koja se uveliko razlikuju od SARS-a, a koja nikada nisu otkrivena u prirodi. Objasnio je da Kina i Sjedinjene Države duži niz godina sarađuju na istraživanju koronavirusa.

Sorensen je tvrdio da obje zemlje učestvuju u istraživanjima „dobitak funkcije“ u kojima se može povećati patogenost ili prenosivost potencijalnih patogena pandemije kako bi ih se bolje razumjelo.

- -

Već mjesecima traju glasine da je virus stvoren u naprednoj laboratoriji u Wuhanu. Šefovi laboratorija rekli su kineskoj državnoj televiziji da su tvrdnje „potpuna izmišljotina“ i da laboratorija nikad nije istraživala viruse slične SARS-CoV-2.

Prema Sorensenu, upravo su kineski naučnici prvi objavili nizove za koje je britansko-norveška studija kasnije tvrdila da su neprirodnog porijekla. Tvrdi da je Kina od tada poklopila druga takva istraživanja.

Bivši šef MI6 podupire istraživanje

Sir Dearlove, koji je na čelu MI6 bio od 1999. do 2004., rekao je za Daily Telegraph da istraživanje pokazuje da je pandemija koja paralizira svijet možda započela u laboratoriju .

Pretpostavio je da bi neuspjeh biosigurnosti mogao dovesti do toga da virus pobjegne tokom eksperimenta i pređe na šišmiša. Dearlove je dodao da misli da je malo vjerovatno da je bio namjerno pušten, ali da je Kina očito pokušala prikriti izdanje.

„Mislim da je ovo počelo kao nesreća. Postavlja se pitanje hoće li Kina preuzeti odgovornost i treba li Kina platiti odštetu. Mislim da će to navesti sve zemlje da razmišljaju o svom odnosu s Kinom i o tome kako se odnose sa kineskim rukovodstvom “, rekao je Dearlove. Dodao je i da je izvještaj odbijen od strane više naučnih publikacija kako bi se izbjegao bijes na Kinu.

Izvor:Forbes/Index.ba

Najnovije

Hoće li opozicija iz RS pristati na Dodikovu igru oko bojkota izbora?

Predstavnici koalicionih partnera u RS-u dogovorili su se danas da pozovu opoziciju da ne prihvate izlazak na lokalne izbore...