Novalić i Džindić planski je guraju u propast: Prodajom ogromne imovine u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji može se spasiti “Željezara” Zenica!

Preporučujemo

Piše: Muharem Cero 

Aktiviranjem pasivnog podbilansa (imovina Željezare Zenica izvani BiH na teritoriji država nastalih raspadom Jugoslavije) mogu se sanirati finansijske poteškoće „Željezare“ d.o.o. Zenica i riješiti sve godinama gomilane, a neizmirene finansijske obaveze,  kako prema državi, tako i prema radnicima.

- -

Pravni sljedbenik te movine, pasivnoog podbilansa Željezare Zenica nije Mittal nego upravo onaj preostali dio koji je lošim upravljanjem i nedgovornošću vlasnika Vlade Federacije BiH došao u situaciju u kojoj je.

Pasivni podbilans daleko nadmašuje svojom tržišnom vrijednošću ne samo obaveze koje su se stvorile nego i ukupnu vrijednost Željezare d.o.o.

Moguće da su u pravu i oni koji tvrde da se ulaganjem vanrednih pravnih lijekova ( revizija) i pitanje otimačine i nezakonite privatizacije Hotela Zenit u Neumu cjelokupni proces može pokrenuti, a imovina vratiti stvarnom vlasniku Željezari.

Malo je znano da se ne radi samo o objektu i okućnici Hotela Zenit nego i preko 40 dunuma zemljišta na najaatrkativnijim loakcijama uz morsku obalu u Neumu.

- -

Upravo ta imovina, sudeći po trenutnim cijenama građevinskog zemljišta uz morsko priobalje, može biti sredstvo i način ozdravljenja ( sanacije) a ne stečaja „Željezare“ Zenica.

Također, ovaj pravni subjekt, kao pravni sljedbenik bivše „Željezare“ Zenica posjeduje i ogromnu imovinu u Srbiji, jednu desetinu Metalurškog instituta u Ljubljani, kao i druge poslovne stambene objekte širom ex Jugoslavije.

Nepoznata je sudbina i odmarališta bivše „Željezare“ na atraktivnim lokacijama u Hrvatskoj. Svakako stiču se okolnosti , ali i mogućnosti da nadležne institucije u Federaciji ( Agencija za reviziju privatizacije i drugi), pokrenu zakonom utvrđene mogućnosti za omogućavanje ulaska u posjed svojega vlasništva navodnom „boslesniku Zenice“.

Sve to, dužna je učiniti ali i odgovoriti upravo Novalićeva vlada, resorni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić, ali i Vlada Denisa Zvizdića, jer se upravo pitanje aktivne legiitmacije i međunarodnog subjektiviteta za realizaciju sukscesivnih prava BiH nalazi u njihovoj nadležnosti.

 

Najnovije

Hoće li opozicija iz RS pristati na Dodikovu igru oko bojkota izbora?

Predstavnici koalicionih partnera u RS-u dogovorili su se danas da pozovu opoziciju da ne prihvate izlazak na lokalne izbore...