Petrić: Sinhronizovano se diskreditirao CIK, od navodnog nestanka papira do spiskova na kojima su navodno mrtvi

Preporučujemo

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine danas je potvrdila rezultate ovogodišnjih Opštih izbora. Branko Petrić, predsjednik Centralne izborne komisije, da se ova institucija pokušala sinhronizovano diskreditirati, pa i od strane nekih medija. Većina zahtjeva za ponovnim brojanjem glasova je bila proizvoljna i kao takva odbačena, rekao je.

Ponovio je od ranije poznatu činjenicu da po jedan mandat u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine i Narodne skupštine Republike Srpske još nije dodijeljen i da će to biti učinjeno naknadno.

- -

Petrić je ukazao da je bilo mnogo zahtjeva za ponovnim brojanjem, ali da je većina njih odbijena od strane Centralne izborne komisije. Podsjetio je da je Sud Bosne i Hercegovine odbio žalbe političkih subjekata na odluke Centralne izborne komisije. Ocijenio je da su ti zahtjevi bili motivisani time što im “rezultati nisu bili po njihovoj volji”. Zatim je dodao:

“Centralna izborna komisija je na 100 mjesta ponovo brojala glasove. Ali nije bilo značajnih promjena rezultata nakon ponovnog brojanja glasova, osim tamo gdje su vršene manipulacije u okviru jedne političke strane”.

Žalbe i zahtjeve političkih stranaka je ocijenio da “nisu bile bazirane na činjenicama, već na proizvoljnim tvrdnjama”. Predsjednik Centralne izborne komisije je naglasio da primjedbe na izborni proces nisu bile evidentirane u skladu sa zakonom i da se samim tim nije moglo postupati po njima.

“Sve nepravilnosti su bile procesnog karaktera i nisu uticale na rezultat”, kazao je Petrić i naveo da nije bilo “pretjerane koristi od posmatrača” jer nisu mogli procesuirati njihove primjedbe.

- -

Zatim je potcrtao je sljedeće:

“Došlo je do sinhronizovanog diskreditiranja Centralne izborne komisije. Sjećate se miliona kilograma papira koji su navodno nestali, biračkih spiskova koji su se pokušali diskreditovati navodno velikim brojem mrtvih. Zloupotrebe glasanja putem pošte su vršile političke stranke i mi smo ih pokušali anulirati”.

Smatra da je samoinicijativno povlačenje određenog broja članova iz biračkih odbora jedan ili dva dana pred izbore “pokušaj sabotiranja izbornog procesa”.

Na pitanje Tine Jelin Dizdar, reporterke N1, na koji način će biti popunjen Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine i koji su konkretno politički subjekti sabotirali izborni proces, odgovorio je:

“Centralna izborna komisija će odmah preći u drugu fazu, a to je popunjavanje Doma naroda. To ćemo raditi na javnoj sjednici i sve što bude urađeno, bit će urađeno po zakonu. Što se tiče drugog pitanja, pravimo analizu i tražimo zbog čega je neko odustao da bude u biračkom odboru. To je veliki posao, ali će javnost biti informisana”.

Također, na pitanje reporterke N1 je komentarisao slučaj Gorana Opsenice koji tvrdi da je na dan potpisivanja kandidature za Opšte izbore bio van Bosne i Hercegovine i da je to mogao učiniti neko u njegovo ime, što je krivilno djelo.

“Sve što smo mi uradili je u skladu sa zakonom. Ako ima nepravilnosti, proslijedimo ih nadležnim pravosudnim organima. Do sada smo to radili sukcesivno”, rekao je Petrić.

Osvrnuo se i na stav Socijaldemokratske partije, Naše stranke i Demokratske fronte da Centralne izborna komisija pokušava izvršiti državni udar načinom raspodjele mandata u Domu naroda Parlamenta Federacije. Prema njegovim riječima, riječ je o lažnim i konstruisanim činjenicama i riječ je o pokušaju uticaja na nezavisnost Centralne izborne komisije, objavila je N1.

Najnovije

Uredba Vlade FBiH o pomoći radnicima u iznosu do 2.520 KM: Privatnici bili “škrti”, mjera bi mogla biti produžena

Prošlo je skoro pet mjeseci od donošenja Uredbe Vlade Federacije Bosne i Hercegovine kojom se omogućava poslodavcima da izvrše...