Na sajmu stipendija predstavilo se 48 izlagača iz 17 zemalja.

- -

Najviše izlagača (institucija i univerziteta) koji će predstaviti svoje programe finansiranja dolazi iz Republike Francuske. Jedan od ciljeva sajma je i intenziviranje saradnje i povezivanja akademske zajednice Univerziteta u Sarajevu sa akademskom zajednicom Republike Francuske.

Gianluca Vannini, šef Operativnog odjela za društveni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju, Delegacija EU u BiH, kazao je kako im je zadovoljstvo što je EU zastupljen s više štandova na kojima se pružaju informacije studentima o mogućnostima programa Erasmus+.

– Mi smo zadovoljni tim programom, posebno činjenicom da su studenti i zaposleni na visokoškolskim institucijama aktivno učestvovali u mobilnosti, odnosno više od 8.000 njih je učestvovalo u tim programima mobilnosti. U sljedećem krugu ovog programa koji se odvija od 2021. do 2027. godine, mi smo izdvojili 26 milijardi eura i to je jedan program koji je jako koristan i uspješan za studente iz regije, da se upoznaju sa studentima iz EU, razmjenjuju svoja znanja i razvijaju svoje vještine – kazao je Vanini.

Sve više studenata iz BiH ide u Francusku

- -

Pozvao je sve studente da posjete sajam jer nudi velike mogućnostima studentima.

Christine Toudic, ambasadorica Francuske u Bosni i Hercegovini, kazala je kako sve više studenata iz BiH dolazi u Francusku na studij.

– Sve više studenata pokazuje interes za studiranjem na fakultetima u Francuskoj i evo dokaz tome je izuzetno bogata ponuda kojoj možete svjedočiti u velikoj sali, izuzetno veliki broj štandova francuskih univerziteta – kazala je Toudic.

Kazala je kako je više od 200 studenata iz BiH na studiju u Francuskoj. Podsjetila je kako za studiranje u toj zemlji nije obavezno poznavanje francuskog jezika jer postoje i programi na engleskom.

Prof. dr. Aleksandra Nikolić, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, kazala je kako Vlada KS je opredijeljena da gradi atraktivno okruženje puno povjerenja i okruženje koje ispunjava potrebe mladih ljudi.

– Jedna od stvari na koje smo ponosni jeste UNSA i sve njegove aktivnosti, uključujući i aktivnost međunarodne mobilnosti – kazala je Nikolić.

Podsjetila je kako mobilnost omogućuje mladima da studiraju u inostranstvu, čak i jedan ili dva semestra, i da na taj način provjere svoje vještine odnosno koliko su UNSA i drugi univerziteti u Bosni i Hercegovini kvalitetni.

Prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, kazao je kako UNSA 12. put organizira ovaj sajam što je postala tradicija na univerzitetu u Sarajevu, te da UNSA drži blizak kontakt s ambasadama, konzularnim predstavništvima, vladinim i nevladinim organizacijama, a sve u cilju kako bi studenti UNSA i drugi zainteresirani koristili priliku da dođu do više informacija i uspostave bliže kontakte s međunarodnim organizacijama pa i privrednim sektorom kada je u pitanju stipendiranje studenata.

– Interes za ovaj vid potpore našim studentima je pristojan u zadnjim godinama bio, ali je pandemija u protekle tri godine nažalost, učinila da nismo imali ovakva okupljanja, da nismo mogli napraviti ovo što ponovo vraćamo u život – rekao je Škrijelj.

U posljednje dvije godine sajam se održavao online

Vjeruje kako je ovo korisno s aspekta internacionalizacije univerziteta i jačanja vidljivosti univerziteta.

– Dobijaju se bolje šanse za studente da kroz razmjenu posjete i druge univerzitete i drugim studentima da dođu u BiH. Tako da je ovo mnogostruko važno radi otvaranja univerziteta, sticanja novih znanja i iskustava i mislim da je UNSA ovim sajmom stipendija kao jednom svojom inovacijom koja već 12 godina traje jako doprinio svojoj vidljivosti i svom internacionalnom probitku – istakao je Škrijelj.

Savjetnik za obrazovanje pri Ambasadi Republike Turske u Sarajevu Faruk Berat Akcesme, kazao je kako UNSA ove godine organizira sajam stipendija koji se u posljednje dvije godine zbog pandemije održavao online.

– Ove godine se ponovo održava uživo. U zgradi smo rektorata UNSA. Ovdje niz zemalja učestvuje na sajmu. Tu su Francuska, Italija, SAD i niz evropskih zemalja. I mi smo tu kako bismo predstavili mogućnosti koje nudi Republika Turska. U posljednjih nekoliko godina značajno je poraslo interesovanje stranih studenata u Turskoj. S Balkana je tu veliko interesovanje za našu zemlju – kazao je Akcesme.

Dodao je kako učešćem na ovakvim sajmovima nastoje i povećati to interesovanje.

Istakao je kako više od 200 univerziteta u Turskoj nudi mogućnost stipendiranog studiranja.

– Mi smo tu i kako bismo predstavili program Turkiye Burslari kojeg provodi Direkcija za dijasporu i srodne zajednice Republike Turkske (YTB). Tu ima i stipendija fondacija koje nude mogućnost stipendija, o čemu želimo informisati studente – rekao je Akcesme koji je podsjetio kako postoji mogućnost stipendiranja studenata dodiplomskog, diplomskog i doktorskog studija.

Prema njegovim riječima, dosad je više od hiljadu studenata iz BiH dobilo stipendije u Turskoj, nakon čega su se vratili u svoju zemlju.

Alumnisti nastavljaju svoje kontakte s turskim državnim institucijama, što je prema riječima Akcesmea, značajan vid nastavka saradnje dviju zemalja.

Turkiye Buslari najsveobuhvatniji program

Ahmet Atabas, savjetnik za kulturu i promociju u Sarajevu, kazao je kako je program Turkiye Burslari projekt koji stranim studentima nudi mogućnost stipendiranog studija u Turskoj.

Program je pokrenut 1992. godine.

– Kada pogledate druge konkurentske programe, iz drugih zemalja, Turkiye Burslari je najsveobuhvatniji program stipendiranja. Pored mjesečne stipendije, postoji i mogućnost smještaja, zdravstvenog osiguranja, putnih troškova, postoje i druge mogućnosti snošenja troškova studenata – kazao je Atabas.

Podsjetio je kako studenti tokom prijave na program imaju mogućnost izbora univerziteta, a bivaju razvrstani na univerzitet koji je jedan od njihovih izbora.

– Kada dobijete stipendiju, istovremeno bivate prihvaćeni i na univerzitet. Svake godine od 10. januara do 20. februara teku prijave – istakao je Atabas.

Interesovanje je veliko za ovaj program.

– Prošle godine smo dobili više od 150.000 prijava iz 180 zemalja. Mi u okviru Turkiye Burslari, predstavljamo najbolje univerzitete u Turskoj – rekao je Atabas koji je dodao kako studenti pored stipendija imaju mogućnost i usavršavanja te razmjene iskustava.

Među učesnicima sajma je i univerzitet u sklopu Fondacije “Fatih Sultan Mehmet” iz Turske.

Predstavnica univerziteta Seda Sakarya predstavila je univerzitet i tom prilikom kazala kako mnogi studenti s Balkana, naročito iz BiH pokazuju interesovanje za studij na ovoj visokoškolskoj ustanovi.

Sedam kampusa u Istanbulu

Studenti dolaze i u okviru programa razmjene Erasmus+. Univerzitet ima osam fakulteta, jedan institut, dva predstudijska programa kao i mogućnost studija na dva strana jezika (arapskom i engleskom), kao i 21 istraživački centar.

– Imamo sedam kampusa u Istanbulu, kako u evropskoj, tako i na azijskoj strani. Univerzitet nudi programe studija arhitekture, političkih nauka, međunarodni odnosi, grafički dizajn, inžinjering, a posebnu pažnju pridajemo istraživačkim centrima – istakla je Sakarya dodavši kako strani studenti imaju mogućnost stipendiranog studija.

Zejna Zlomužica je studentica Ekonomskog fakulteta Univerziteta “Džemal Bijedić” iz Mostara koja je s većom grupom kolega došla na sajam u Sarajevu.

– Došli smo da vidimo kakve su to ponude za stipendije, gdje možemo otići možda na master studij i tako dalje – kazala je Zlomužica.

Istakla je kako razmatra mogućnost nastavka studija u Turskoj i razmatra mogućnost prijave na Turkiye Burslari.