UN po prvi put službeno obilježavaju godišnjicu palestinskog egzodusa

Preporučujemo

Ujedinjene nacije po prvi put će službeno obilježiti progon stotina hiljada Palestinaca iz današnjeg Izraela na 75. godišnjicu njihovog egzodusa – akciju koja proizlazi iz britanske podjele, na odvojenu jevrejsku i arapsku državu.

Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas predvodi komemoraciju u ponedjeljak u UN-u na ono što Palestinci nazivaju “Nakba” ili “katastrofa”.

- -

Riyad Mansour, palestinski ambasador u UN-u, nazvao je obilježavanje tog dešavanja “istorijskim” i značajnim jer je Generalna skupština odigrala ključnu ulogu u podjeli Palestine.

– To je priznanje odgovornosti UN-a što već 75 godina ne mogu riješiti ovu katastrofu za palestinski narod – kazao je Mansour nedavno grupi novinara u sjedištu UN-a.

Rekao je da “katastrofa za palestinski narod još uvijek traje” – Palestinci još uvijek nemaju nezavisnu državu i nemaju pravo da se vrate svojim domovima kao što je zatraženo u rezoluciji Generalne skupštine usvojenoj u decembru 1948.

Izraelski ambasador u UN-u, Gilad Erdan, osudio je komemoraciju, nazvavajući je “odvratnim događajem” i “eklatantnim pokušajem iskrivljavanja istorije”. Rekao je da će oni koji prisustvuju odobravati antisemitizam i dati zeleno svjetlo Palestincima “da nastave da iskorištavaju međunarodne organe kako bi promovirali svoj klevetnički narativ”.

- -

Generalna skupština, koja je 1947. imala 57 zemalja članica, odobrila je rezoluciju o podjeli Palestine s 33 nasprama 13, i 10 suzdržanih. Jevrejska strana je prihvatila plan podjele UN-a, i nakon isteka britanskog mandata 1948. godine, Izrael je proglasio svoju nezavisnost. Arapi su odbacili plan, i susjedne arapske zemlje pokrenule su rat protiv jevrejske države.

Nakba obilježava sjećanje na oko 700.000 Palestinaca koji su pobjegli ili su bili prisiljeni napustiti svoje domove 1948. godine.

Nakon isteka britanskog mandata 1948. godine, Izrael je proglasio nezavisnost. Arapi su odbacili plan, i susjedne arapske zemlje su pokrenule rat protiv jevrejske države.

Sudbina tih izbjeglica i njihovih potomaka – procijenjenih na više od pet miliona širom Bliskog istoka – ostaje glavno sporno pitanje u arapsko-izraelskom sukobu. Izrael odbacuje zahtjeve za masovnim povratkom izbjeglica u davno izgubljene domove, navodeći da bi to ugrozilo jevrejski karakter zemlje.

Kako se bliži 75. godišnjica, sada 193-člana Generalna skupština usvojila je rezoluciju prošlog 30. novembra sa 90 prema 30 i 47 uzdržanih, tražeći da Komitet UN-a za ostvarivanje neotuđivih prava palestinskog naroda organizuje skup na visokom nivou – događaj 15. maja u znak sećanja na Nakbu.

Sjedinjene Države bile su među zemljama koje su se pridružile Izraelu u glasanju protiv rezolucije, i američka misija je saopćila da nijedan američki diplomata neće prisustvovati komemoraciji u ponedjeljak.

Objašnjavajući zašto je komemoracija UN-a trajala toliko dugo, Mansour je u petak za Associated Press rekao da su Palestinci bili oprezni u Ujedinjenim nacijama otkako je Generalna skupština 2012. podigla njihov status sa posmatrača nečlanice na državu koja nije članica posmatrač.

Priznanje od strane UN-a kao države omogućilo je Palestincima da se pridruže sporazumima, podnose predmete protiv okupacije Izraela Međunarodnom krivičnom sudu i Međunarodnom sudu pravde, koji je najviši tribunal UN-a, te da 2019. godine predsjedaju Grupom 77 UN-a, koalicijom 134 zemlje u razvoju i Kine, rekao je on.

Na 70. godišnjicu egzodusa 1948. prije pet godina, Mansour je rekao, “riječ Nakba prvi put je korištena u rezoluciji Generalne skupštine”, i Abbas je potom dao instrukcije da dobije mandat od UN-a za obilježavanje 75. godišnjice.

Komemoracija Nakbe dolazi kada su se izraelsko-palestinski sukobi intenzivirali, a protesti zbog desničarske vlade premijera Benjamina Netanyahua i njenog plana za reviziju izraelskog pravosuđa ne pokazuju znake jenjavanja. Polarizacija Izraela i ekstremistički stavovi Netanyahuove vlade također su izazvali rastuću međunarodnu zabrinutost.

Mansour je rekao da palestinske izbjeglice “Izrael nasilno uklanja iz svojih domova i prisilno prebacuje brzinom bez presedana”, što podsjeća na 1948.

U govoru Vijeću sigurnosti UN-a 25. aprila, palestinski ministar vanjskih poslova Riyad Malki rekao je kako je “vrijeme je da se Nakba privede kraju”, prenosi AP.

Najnovije

Erdogan pomilovao generale koji su vojnim udarom srušili proislamsku vlast 90-ih godina

Turski predsjednik pomilovao je sedam bivših najviših vojnih oficira koji su osuđeni na doživotnu kaznu zatvora zbog svrgavanja proislamske...