Zašto je vlast RS-a naprasno povukla Zakon o nepokretnoj imovini? Strah ili dogovor sa strancima

Preporučujemo

Nakon što je Klix.ba 20. septembra najavio da bi usvajanjem Zakona o nepokretnoj imovini RS-a tužitelji Tužilaštva BiH mogli osnovano tražiti pritvor za optuženog predsjednika RS-a Milorada Dodika, a kao saučesnike označiti predsjednika NSRS-a i druge, prijedlog zakona je već sutradan povučen.

Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS-a, danas kaže da je Vlada RS-a zakon povukla 21. septembra zbog dodatnih konsultacija. No, o čemu će se konsultovati kada je on baš 21. septembra za RTRS izjavio:

- -

“Nama je najvažnije da ovaj zakon bude u meritumu donesen, da je on sličan evropskim zakonima i da se njemu s pravne strane nema šta prigovoriti. A sa strane sile mi smo spremni na sve”, izjavio je najavljujući donošenje zakona.

Kako smo već rekli, ukoliko NSRS izglasa ovaj zakon, treći put zaredom, a predsjednik entiteta Milorad Dodik potpiše ukaz kojim zakon stupa na snagu, to bi moglo značiti da lider SNSD-a ponovo nije ispoštovao odluku visokog predstavnika u BiH i da ponavlja krivično djelo za koje mu je već potvrđena optužnica.

Također, Tužilaštvo BiH bi ovo moglo tretirati kao produženo krivično djelo što znači da jedna osoba s više radnji počini više krivičnih djela, a oni se mogu međusobno povezati i ulaze u sferu jedinstva umišljenog postupanja u odnosu na određenu radnju.

Također, kao podstrekivači ili saučesnici u kršenju Krivičnog zakona BiH tužitelji bi mogli označiti još nekoliko osoba u vlasti, među kojima su predsjednik NSRS-a, zatim predlagač zakona i članovi kolegija.

- -

S druge strane opozicija u RS-u optužuje vladajući SNSD da su ponovo “trgovali” sa Trojkom i strancima.

“Još jedna trgovina SNSD-a, još jedno srozavanje ugleda NSRS i politike uopšte”, naveo je Igor Crnadak.

On smatra da je zakon povučen kao dio pregovora sa Trojkom i strancima, a da je posebno indikativno da nisu dali ni smisleno objašnjenje zašto je povučen s obzirom da se radi o temi koja je već dugo u fokusu javnosti.

“Ovo je potvrda da SNSD ugrožava Republiku Srpsku, jer u kontinuitetu, daleko od javnosti, trguje i manipuliše našim najvažnijim institucijama”, govori Crnadak.

Podsjetimo da je Ustavni sud BiH ranije utvrdio da Republika Srpska nema ustavnu nadležnost za regulisanje pravne materije koja je predmet Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti Republike Srpske, jer je to nadležnost BiH.

Prvi put NSRS je ovaj zakon usvojila 10. februara 2022. godine, a Schmidt je dan uoči stupanja na snagu naložio obustavu primjene zakona. Nakon toga ga je Ustavni sud BiH u septembru proglasio neustavnim i stavio van snage. Ipak u decembru NSRS prošle godine je po drugi put izglasala ovaj zakon, ali ga je Schmidt 27. februara ponovo suspendovao.

Miloradu Dodiku i v.d. direktoru Službenog glasnika Milošu Lukiću se na teret stavlja krivično djelo neizvršavanje odluke visokog predstavnika.

Tužilaštvo BiH u optužnici, koju je potvrdio Sud BiH predlaže da se izrekne mjera sigurnosti koja se odnosi na zabranu obavljanja funkcije u slučaju koji se odnosi na Milorada Dodika i Miloša Lukića.

Najnovije

Američka zvaničnica poslala snažne poruke iz Srebrenice

Liz Allen, podsekretarka za javnu diplomatiju i odnose s javnošću u Ministarstvu vanjskih poslova SAD-a danas je nastavila posjetu...