INTERVJU ZA INDEX. BA Direktor GP BiH Zoran Galić o migrantima, nestanku opreme iz magacina, problemima zbog nedostatka policajaca…

Preporučujemo

Razgovarao: Nedžad AHATOVIĆ

Intervju sa direktorom Granične policije BiH Zoranom Galićem, rađen je u jeku velikog priliva migranata u BiH i sve većeg medijskog pritiska na GP BiH i njega lično.

- -

Ako zavirimo u biografiju Zorana Galića vidjet ćemo da se radi o policijskom funkcioneru koji je skoro kompletnu karijeru proveo obnašajući vrlo odgovorne rukovodne funkcije.  Od novembra 2008. godine do dolaska na poziciju direktora Granične policije BiH Zoran Galić bio je komesar MUP-a Zapadnohercegovačke županije. Završio je Pravni fakultet u Mostaru u zvanju diplomiranog pravnika. Završio je veći broj seminara i obuka, među kojima i specijalističke obuke Antiterrorism Assistance Program i Crisis Response Team Course na policijskoj akademiji u Luizijani u organizaciji Vlade SAD-a. Ministarstvo sigurnosti BiH dodijelilo mu je Zlatnu policijsku značku 2014. godine. To znači da ravnatelj Galić ima potrebne reference za funkciju koju obavlja, iako mu se to počesto osporava.

Kopajući dalje, saznajem da je GP BiH pod rukovodstvom direktora Zorana Galića u 2017. godini zaplijenila 59 motornih vozila, da je 547 lica koja se traže po raznim potjernicama privedeno nadležnim institucijama, da je zaplijenjeno 1,7 miliona KM vrijednosti robe i novca, da su sve relevantne institucije iz oblasti sigurnosti u našem okruženju i šire dale pozitivnu ocjenu o radu i saradnji sa GP BiH, posebno bi tu izdvojio mišljenje FRONTEX-a itd. itd.

Istovremeno, pojedini mediji konstantno atakuju na direktora Zorana Galića, čime ruše i kredibilitet GP BiH i podrivaju povjerenje građana u sistem sigurnosti u našoj zemlji. Ti medijski napadi su me ponukali da ga kontaktiram i da mu postavim par pitanja. Na moje iznenađenje, vrlo rado je prihvatio razgovor sa mnom i bio više nego voljan da čitateljima portala index.ba ponudi i više informacija o radu i stanju u GP BiH.

INDEX: Možete li nam za početak kazati s kakvim se sve problemima susreće Granična policija BiH u obavljanju svojih redovnih zadataka?

- -

GALIĆ: Granična policija BiH od listopada 2017. godine poduzima mjere sukladno Planu izvanrednog angažiranja policijskih službenika i opreme u zonama odgovornosti postrojbi ove agencije koje su izložene pojačanom migracijskom pritisku, koji podrazumijeva maksimalno angažiranje raspoloživog ljudstva i materijalno-tehničkih sredstava. Krajem ožujka 2018. u velikom procentu povećan je broj ilegalnih migranata koji u većim grupama pokušavaju ili ilegalno prelaze granicu BiH. Migracijski pritisak proširen je na čitavu granicu sa Srbijom i Crnom Gorom, te na izlazu iz BiH na području Krajine. I prije situacije s migrantima Granična policija BiH suočavala se s problemom nedostatka od najmanje 500 policijskih službenika, ali je poduzimanje izvanrednih mjera gotovo iscrpilo naše ljudske i materijalno-tehničke resurse.  U nekoliko navrata smo od mjerodavnih tijela tražili podršku u vidu popunjavanja svih slobodnih radnih mjesta policijskih službenika Granične policije BiH koji rade poslove graničnih provjera i nadzora, izvanrednim prijemom i školovanjem dodatnog broja kadeta, ili da se zbog žurnosti, jedan broj radnih mjesta popuni privremenim eksternim premještajem policijskih službenika iz drugih policijskih agencija. Granična policija BiH solidno je tehnički opremljena, ali je činjenica da se oprema mora u kontinuitetu zanavljati što podrazumijeva dodatne troškove. Istaknuo bih i da izvanredno angažiranje i preraspoređivanje službenika iz jedne u drugu organizacijsku postrojbu i pojačan nadzor granice podrazumijevaju značajno veće materijalne troškove (smještaj službenika, službena putovanja, gorivo, amortizacija vozila i dr.) koji nisu bili predviđeni proračunom za 2018. godinu. Uz navedeno kao poseban problem već dugo godina upozoravamo na lošu infrastrukturu najvećeg broja prijelaza u BiH.

Arhiva

INDEX: Ovo Vam je drugi mandat na čelu GP BiH, vidite li vi vaš reizbor kao stvar političkog dogovora ili ipak kao priznanje vašem profesionalizmu i uspjesima ostvarenim na čelu GP BiH?

GALIĆ: O meni kao rukovoditelju, prvim suradnicima i ostalim pripadnicima Granične policije BiH  najbolje govore statistički podatci. Granična policija BiH je unatoč evidentnom kadrovskom manjku koji je nastao prije mog dolaska na čelo ove policijske agencije i druge probleme s kojima se suačavamo,  za vrijeme mog prvog mandata ostvarila najbolje rezultate od osnivanja u gotovo svim oblastima rada, od zapljena narkotika, potražne djelatnosti, otkrivenih falsificiranih dokumenata pa nadalje. Ipak, nije momenat u kojem treba biti neskroman jer uvijek može bolje. Od pripadnika GPBiH kontinuirano tražim maksimalnu profesionalnost i požrtvovanost prilikom izvršavanja svakodnevnih, kao i izvanrednih zadaća.

INDEX.:Pored problema u radu i nedvojbenih uspjeha kojeg je ostvarila GP BiH u proteklom periodu, za Vas lično se veže afera u vezi nestanka određene opreme iz magacina GP BiH? Šta se zapravo desilo i da li postoji neka druga pozadina kod ove javne diskreditacije GP BiH i Vas lično?

GALIĆ:U 2017. godini  obavljen je redovan popis materijalno-tehničkih sredstava i opreme Granične policije BiH, kao i pregled kompletnog naoružanja u Graničnoj policiji BiH od strane certificiranih instruktora za vatreno oružje. Tom prilikom je u jednoj organizacionoj postrojbi utvrđeno da nedostaju određeni dijelovi opreme s naoružanja. S obzirom na utvrđeni nedostatak insistirao sam na formiranju vanredne popisne komisije za materijalno-tehnička sredstva i opremu koja je po izvršenom popisu potvrdila da nedostaju određeni dijelovi opreme s naoružanja. Nakon toga je formiran istražni tim za utvrđivanje činjeničnog stanja u vezi s nedostajućim materijalno–tehničkim sredstvima i dijelovima opreme s naoružanja. Predmet istraživanja tima bio je i utrošak municije koja je iz skladišta izuzimana za provođenje vježbi bojevog gađanja. Tim je sačinio informaciju o poduzetim aktivnostima i utvrđenom činjeničnom stanju koju sam dostavio Tužilaštvu BiH, na osnovu koje je ovaj nadležni organ tražio da GPBiH  sprovede predistražne radnje u cilju sakupljanja činjenica i dokaza u ovom slučaju u cilju utvrđivanja elemenata krivične odgovornosti pripadnika GPBiH, što će uskoro biti privedeno kraju.

INDEX: Možete li za čitaoce Index.ba pojasniti situaciju sa migrantskom krizom u BiH i načinima za njeno prevazilaženje, te šta je sve GP BiH poduzela kada su u pitanju migrantska kretanja, njihovo zbrinjavanje i dalje procesuiranje i općenito kontrola kompletnog procesa od ulaska migranta i njihovog prolaska kroz ili zadržavanja u BiH?

GALIĆ: Granična policija BiH već u 2017. godini evidentira značajno povećanje broja otkrivenih ilegalnih migranata u odnosu na prethodne godine. Od početka 2017. kada su na međunarodnim graničnim prijelazima: Rača, Deleuša, Karakaj i Izačić registrirani slučajevi korištenja tovarnog prostora teretnih motornih vozila za krijumčarenje migranata GPBiH provodi mjeru pojačane kontrole i obveznog pregleda svih teretnih motornih vozila koja u BiH ulaze iz R. Srbije i Crne Gore. Nakon uvođenja pojačanih mjera nisu evidentirani česti slučajevi otkrivanja ilegalnih migranata na graničnim prijelazima izuzev nekoliko u teretnim motornim vozilima i vagonima vozova. Od listopada 2017. uveli smo pojačane mjere odvraćanja ilegalnih migranata prisustvom policijskih službenika na graničnoj crti. Procjene o preraspoređivanju službenika i opreme iz jedne u drugu organizacijsku postrojbu GPBiH donose se na osnovu analiza sigurnosti, frekvencije na pojedinim graničnim prijelazima i raspoloživog ljudstva i materijalno-tehničkih sredstava u jedinicama.

Uz mjeru odvraćanja ilegalnih migranata prilikom pokušaja ulaska u BiH pripadnici GPBiH kontinuirano realiziraju ophodnje, nadzor i osmatranje, prikupljaju obavještajno-sigurnosne podatke, postavljaju zasjede i kontrolne punktove i realiziraju mješovite ophodnje uz zajedničku državnu granicu BiH sa susjednim zemljama. Istovremeno, višestruko je unaprijeđena suradnja sa svim tijelima u BiH i inozemstvu u čijoj su mjerodavnosti ilegalne migracije. Pripadnici Granične policije BiH prikupljaju podatke o organiziranim kriminalnim skupinama koje koriste nesreću migranata i stiču protupravnu imovinsku korist za njihov prijevoz i krijumčarenje. Kao rezultat navedene aktivnosti Granična policija BiH je u travnju 2018. uspješno realizirala završne aktivnosti operativnih akcija: „Taurus“ i „OX“ usmjerenih protiv krijumčarenja migranata. Pripadnici GPBiH identificirali su više od trideset osoba u dvije organizirane kriminalne grupe koje su sudjelovale u nezakonitim aktivnostima s ciljem krijumčarenja migranata iz BiH u R. Hrvatsku. Ono što posebno moram istaknuti je da se problem ilegalnih migracija tiče čitavog niza tijela koja moraju zajednički raditi na njegovom rješenju. I pri tome moram istaknuti da je riječ o izazovu za BiH koji neće nestati preko noći, već će se nastaviti i u narednom razdoblju.

Ono što je aktualno je da je stanje na granici BiH i dalje je složeno. Nakon više od godinu pojačanih mjera na granici i u graničnom pojasu, GPBiH se suočava s pritiskom migranata na istoku i sjeveroistoku Bosne i Hercegovine s nedostatkom od 434 policijskih službenika. Aktualno je kao ispomoć organizacionim postrojbama  Granične policije BiH na granici sa Srbijom i Crnom Gorom (istok i sjeveroistok BiH) izvanredno angažirano 220 policijskih službenika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i Granične policije BiH. Rezultat rada policijskih službenika na graničnoj crti je više od 10.600 spriječenih ilegalnih prelazaka državne granice državljana zemalja visokog migracijskog rizika u razdoblju od 1.1. do 18.9.2018. godine.

INDEX: Ko je po vama najveći krivac što vam se evo već više od dvije godine ne izlazi u susret da se popuni broj nedostajućih graničara? Pored nedavno primljenih graničnih policajaca, koliko ih zapravo nedostaje i kome je u interesu da GP BiH ne bude kadrovski popunjena, s obzirom da se zna da na 30 kilometara granice dolazi tek jedan policajac?

GALIĆ: Zapošljavanje u Graničnu policiju BiH ovisi od proračunskih sredstava kojim država raspolaže, a obavlja se u skladu s propisanim procedurama. Ove činjenice donekle daju odgovor na vaše pitanje. Na Bosni i Hercegovini i njenim tijelima koja odlučuju o proračunu je procjena da li Granična policija BiH  treba biti popunjena 100 %. S onoliko kadrova s kojim raspolažemo nastojat ćemo odgovoriti na sve izazove. Mislim da smo uradili dobar posao u prethodnom razdoblju, ali podrška je neophodna.  Dodao bih još i to da policijskog službenika ne možete dobiti preko noći, on mora proći proces selekcije i obuke nakon koje može raditi na granici.

Najnovije

Ispovijest majke kojoj je snajperista 1992. ubio dvogodišnjeg sina: “On je meni tako u krilo upao i, čini mi se, Goražde je vrištalo”

Adnan Šubo imao je nepune dvije godine kada je pogođen snajperskim metkom dok je starijoj sestri pružao ruke da...