Izložba ‘Što te nema’ u Historijskom muzeju BiH

Preporučujemo

U Historijskom muzeju BiH danas će od 12 do 18 sati biti održan interaktivni performans „Refleksija i sjećanje“, a u okviru izgradnje arhive spomenika Spatium Memoriae (Što te nema) kao sjećanje na sve žrtve genocida u Srebrenici.

Umjetnica Aida Šehović već godinama u različitim svjetskim gradovima povodom 11. jula ima postavke svojevrsnog spomenika kojeg čini 8.372 fildžana koji se simbolično pune kafom.

- -

Svi koji žele dati svoj doprinos i učestvovati u slaganju fildžana u police za izložbu koja će biti otvorena 7. jula od 19 do 23 sata mogu se registrirati OVDJE.

Između 2006. i 2020. godine, ŠTO TE NEMA je primarno postojao kao živi, putujući spomenik genocidu u Srebrenici, koji je nastajao u saradnji s lokalnim zajednicama i bosanskohercegovačkom dijasporom širom SAD-a i Evrope. Zamišljen kao participativni umjetnički projekat u javnom prostoru bosanskohercegovačko-američke umjetnice Aide Šehović, spomenik je građen od hiljada prikupljenih fildžana koji su svakog 11. jula bili postavljani na gradskim trgovima.

Volonteri, prolaznici i šira javnost su bili pozivani da u poredane fildžane sipaju bosansku kafu koja se pravila na licu mjesta i da ih “nepopijene” ostave na tlu, u znak sjećanja na žrtve.

Zahvaljujući kontinuiranom radu i rastućoj globalnoj mreži, ovaj putujući spomenik je tokom 15 godina prikupio preko 8.372 fildžana za svaku žrtvu genocida.

- -

Završna postavka ŠTO TE NEMA u obliku živog spomenika s kafom i fildžanima je predstavljena 2020. godine u Memorijalnom centru Srebrenica.

Šehović smatra da je dolazak putujućeg spomenika ŠTO TE NEMA u Srebrenicu ujedno i njegov povratak kući i pripadajuće mjesto za kraj spomenika u nomadskom obliku. Stalna postavka spomenika ŠTO TE NEMA će biti izgrađena u Memorijalnom centru Srebrenica.

Spatium Memoriae upoznaje posjetioce s ličnim, emotivnim i historijskim posljedicama genocida, pozivajući javnost da uči o ključnoj ulozi koju umjetnost ima kao sredstvo za društvenu transformaciju i prevenciju sistematskog nasilja. Izložba Spatium Memoriae [ŠTO TE NEMA] ilustrira kako umjetnost kreira katarzična mjesta kolektivnog sjećanja koja mogu biti korištena kao mehanizmi za oporavak, iscjeljenje i prevenciju zločina.

Nepotpuna arhiva je prvi put bila predstavljana na 58. Venecijanskom bijenalu kao dio izložbe ARTIVISM koju je organizovao Auschwitz institut za prevenciju genocida i masovnih zločina. Arhiva je predstavljena u Kanadskom muzeju za ljudska prava u Winnipegu i Laumeier Sculpture Parku u St. Louisu 2021. godine.

Najnovije

Izraelska vojska upala u Ibrahimovu džamiju u Hebronu: Zabranili ezan i molitvu

Izraelska vojska upala je u petak u Ibrahimovu džamiju u gradu Hebronu na Zapadnoj obali i zabranila ezan, odnosno...